مقالات گرافیک

انتخاب رنگ مناسب برای طرح گرافیکی

انتخاب رنگ
انتخاب بهترین رنگ

انتخاب رنگ های مناسب و استفاده درست از آنها نشانی از موفقیت طراح است.

انتخاب رنگ همیشه از مشکلات اکثر افراد مرتبط با مقوله گرافیک بوده است. از یک گرافیست گرفته تا طراح دکور و … . هر جسمی بسته به شکل و رنگی که دارد پیامی را به مخاطبین ارسال می‌نماید و خواه یا ناخواه بسته به شرایط و دیدگاه ما باعث ایجاد احساسات مختلفی مانند شادی و غم و آرامش و… در ما می‌شود.

روانشناسی رنگ ها یکی از موضوعات بحث برانگیز گرافیک است که به وصف و تشریح تاثیر رنگ ها بر احساسات و روحیات می‌پردازد.به همین منظور در زمان ساخت و اجرای پروژهای گرافیکی باید این موارد را جدی گرفت و به مرحله اجرا در بیاوریم تا بهترین نتیجه را کسب نماییم.

چه نیازی به انتخاب رنگ داریم؟

به حق هیچکس دوست ندارد ظاهری نامرتب به پروژه‌اش اختصاص دهد و از ارزش آن بکاهد. در همین راستا انتخاب رنگ نیازمند شناخت و آشنایی با روانشناسی رنگ ها است.

نحوه استفاده از رنگ ها بسته به نوع محلی که قرار است استفاده شود و همچنین بسته به نوع مشتریان متفاوت است. در اکثر اوقات ترکیب رنگ ها بسیار کمک کننده است و میتواند نمونه عجیب و بسیار زیبایی پدید بیاورد.

در مقاله ۱۰ نکته طلایی ساخت تیزر تبلیغاتی گفتیم که ساخت و نمایش و اجرای طرح های گرافیکی نیازمند پیمودن مراحلی است که با رعایت آنها میتوانید به تاثیرگذاری هر چه بیشتر طرح ساخته شده تان امیدوار شوید و منتظر نتایج عالی باشید.

انتخاب بهترین رنگ

انتخاب رنگ زیبا سبب بررسی بیشتر طرح توسط مخاطب خواهد شد.

قبل از اجرای رنگ آمیزی کار باید موارد زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • بیننده های اثر شما در 90 ثانیه اول تحت تاثیر رنگ ان قرار می‌گیرند.
 • رنگ مناسب اثر می‌تواند بیننده را به خریدار تبدیل کند.
 • رنگ و فام اثر نوع رفتار ما را در قبال آن نشان می‌دهد.
 • رنگ ها در زمانها و مکانهای متفاوت تاثیرات متفاوتی دارند.
 • هر رنگ پیام مخصوصی را در دید بیننده بوجود میآورد.

به نقل از مک لوهان، هر تصویر یا رسانه یک پیام است. نوع ترکیب بندی و استقرار رنگ ها در یک صفحه وب نشانگر دانش و هنر ما است و اینگونه است که مخاطب سایت ما را جذاب و قابل اطمینان و یا سرد و بی روح و غیرقابل اطمینان خواهد خواند.

در طراحی صفحات وب توجه به اصل رنگ بندی صفحات و استفاده از رنگ های ترکیبی میتواند کارساز باشد. زیاده روی در این کار میتواند از سهولت و جذابیت صفحه بکاهد و آن را برای کاربر خسته کننده کند.

کدام رنگ برای کدام قسمت؟

مقالات زیادی در رابطه با روانشناسی رنگ ارائه شده اما هیچکدام قانون مناسبی برای این عمل ارائه نکرده اند تا بدانیم که کدام رنگ دقیقا مناسب کدام قسمت و کجا و چه زمانی است. شاید دلیل این امر زیاد بودن تعداد رنگ ها باشد.

اینجاست که باید مدیر پروژه رنگ بندی را بر اساس سیاست های طرح اعمال نماید. مثلا در طراحی یک سایت بر اساس نوع کاربری آن یا محصولاتی که میفروشد و یا نوع و طرح قالب سایت، رنگ مناسبی برای آن انتخاب نمود.

فرقی نمی‌کند که از کارت ویزیت یا بروشور و یا وبسایت و پوستر و … استفاده می‌کنید، مهم اینست که رنگ درستی برای طرح هایتان انتخاب کنید. در بحث کارت ویزیت زیبا و رابطه آن با افزایش فروش مفصل در این باره صحبت کردیم و گفتیم که افرادی هستند که کارت ویزیت شما را صرفا بخاطر زیبایی ظاهرش روی میز کاری خود قرار میدهند و هر روز آن را می‌بینند.

در مقاله نکات طلایی طراحی لوگو نیز بیان کردیم که طراحی زیبای لوگو حس خاص بودن ایجاد می‌کند و هر چقدر زیباتر پیاده شود قدرت اجرایی و معنایی گسترده‌تری خواهد داشت.

انتخاب بهترین رنگ

هر رنگی معنا و مفهوم خاص خود را داراست و حاوی پیامی است.

در روانشناسی رنگ هر رنگ نشانه چیست؟

اگر در راستا انتخاب رنگ ، انتخاب درستی داشته باشید میتوانید ظاهر کالا و طرح تان را جذاب تر کنید و در مقابل مخاطب و مشتری بیشتری داشته باشید. به این منظور باید بدانیم که رنگ مورد استفاده ما چه تاثیری در مخاطب ما دارد.

سفید

آیا توجه کردین بیشتر پزشک ها، دندانپزشک ها و پرستار ها لباس سفید می پوشند!،  دلیلیش اینه که نشان دهنده ی پاکیزگی و استریل بودن هستش، با این حال تحقیقات نشان داده که این رنگ می تواند باعث احساس ناراحتی در بیمار شود.

استفاده زیاد از رنگ سفید ممکن است باعث انزوا، بی حوصلگی و ناراحتی در افراد شود.رنگ سفید اشتها را کاهش می دهد، پس می تواند برای لاغری و کاهش وزن افراد چاق مناسب باشد.

سفید به خاطر تعادل و برابری تمام رنگ های موجود در آن، عدالت و بی طرفی را نشان می دهد. رنگ سفید بهترین گزینه برای زمینه طرح است چرا که با بیشتر رنگ ها سازگاری دارد. اینگ نماد راستی و پاکیزگی و صمیمیت و ملایمت است، استفاده از این رنگ در تجارت میتواند نیرو بخش بوده و خستگی را بزداید.

سیاه

میگن مشکی رنگ عشقه، اشتباه میگن ، این حرف من نیست علم روانشناسی میگه که:  رنگ مشکی  نشان دهنده سلطه و قدت  اطاعت و فرمانبرداری هستش، کشيشها رنگ مشکی می پوشند تا اطاعت خود را از خداوند نشان دهند.بعضی از کارشناسان مد می گویند لباس مشکی پوشيدن برای زن به معنی فرمانبرداری از مرد است.

بعضی جاها مشکی جنبه منفی دارد و کسی که لباس مشکی می پوشد منزوی یا شریر به نظر می رسد.شخصيتهای منفی، مانند دراکولاهم، اغلب لباس مشکی می پوشند.

رنگ سیاه در بیشتر موارد برای زمینه خوب نیست چرا که سبب خستگی چشم و فراموشی میشود. این رنگ در اکثر موارد برای متنی روی زمینه روشن استفاده می شود. رنگ سیاه نشانی از قدرت و مهارت و زبردستی دارد.

قرمز

ماشینی که به رنگ قرمز هست بیشتر احتمال دزدیده شدنش هست حتی این موضوع از نظر روانشناسی هم تایید شده چون علم روانشناسی رنگها میگه که قرمز، رنگ جلب توجه میباشد

قرمز، پرشورترین و تندترین رنگ هستش که سبب سریعتر شدن ضربان قلب و تنفس می شود. قرمز همچنين رنگ عشق است. رنگ قرمز جلب توجه می کند و کسی که قرمز می پوشد مليح تر به چشم می آید. چون قرمز رنگ تندی است، در مذاکرات و درگيریها نمی تواند کمکی به مردم بکند.

در بیشتر جاها نشان از خطر دارد. اما این رنگ حاوی تاثیراتی چون سرعت و هیجانی بسیار گرم است. این رنگ با توجه به اینکه ضربان قلب و تنفس را زیاد میکند حواس بیننده را نیز به طرف خود می‌کشد. معنی و مفهوم ان رنگ در تجارت به معنای وام و بدهی است.

آبی

آبی از پرطرطرفدارترین رنگها هست، رنگ زیبای آبی رنگ احساسی میباشد. کسانی که به رنگ آبی علاقه دارند، درونگرا هستند، علاقه مندان به رنگ آبی شخصیتی با صداقت، وفادار، اعتماد و آرامش دارند.

آبی، رنگ صلح و آرامش هستش و سبب می شود بدن مواد شيميایی آرامش بخش توليد کند،پس اغلب در اتاق خواب از این رنگ استفاده می شود.

افراد علاقه مند به این رنگ دارای شخصیتی دور از خشونت و به دنبال آرامش هستند افرادی متین و باوقار که از خودنمایی دوری می کنند و در قبال وظایف خود افرادی مسولیت پذیر هستند.

رنگ آبی در تجارت به معنای ضمانت مالی است. چرا که حس امنیت و اعتماد و مسئولیت پذیری و همچنین حس وفاداری را به مخاطب القا می‌کند.

هر رنگی پیامی با خود دارد

سبز
رنگ مقام و ثروت. رنگ سبز بهترین دید را دارد و خیلی سریع قابل مشاهده است. رنگ سبز نشانی از سلامت و حاصل خیزی و پیشرفت و شفا دارد.

قهوه‌ای
رنگی که در کره خاکی ما فراوان است. این رنگ دارای تاثیرگذاری بالا و نماد متانت و توانگری مالی است.

خاکستری
در تجارت نشان از سنت گرایی دارد. اما حاوی صمیمیت و اعتبار و نفوذ و قدرت عمل است.

صورتی
نشانی از خوب بودن و ظرافت و ملایمت و شیرینی است.

بنفش
برای بزرگ نشان دادن می‌توان از این رنگ استفاده کرد. رنگ بنفش درارای نشانه هایی از وقار و معنویت و دارایی است.

نارنجی
استفاده از این رنگ نشانی از همت بالا و تحمل زیاد همراه با شوخ طبعی و سرزندگی است.

زرد
بالا برنده تمرکز است و نشانی از روشنفکری است. یکی از سخت ترین رنگ ها برای چشم است و نمایی از نور خورشید و ترسویی و حسادت را در خود دارد.

طلایی
یادآور گرانی و پرستیژ است.

نقره‌ای
حاوی سردی و اعتبار و پرستیژ و عملی بودن است.

انتخاب بهترین رنگ

انتخاب رنگ مناسب برای هر موضوعی متفاوت است. شما در برگه ترحیم نمیتوانید از رنگ های شاد استفاده کنید.

انتخاب رنگ مناسب و تاثیرات آن

با توجه به توضیحات بالا از وبسایت رسمیار در زمان اجرای ایده باید فضای طرح مخاطبین خود را در نظر بگیرید و نوع احساسی که قرار است با دیدن طرح شما بوجود آید را تجسم کنید.

استفاده از هر رنگی خواه یا ناخواه تاثیر مثبت و منفی خود را داراست. اگر نتیجه مثبتی میخواهید رعایت موارد مذکور الزامی است. استفاده از سایتهایی مانند materialpalette  این زمینه کمک کننده است.

بیشتر ما دیده ایم که در رستوران ها از رنگ های گرمی همچون قرمز روشن و نارنجی استفاده میکنند. دلیل این امر تاثیر سریع و زیاد انها روی مشتریانشان است. این رنگ ها سبب تسریع در غذا خوردن و گرسنگی بیشتر مشتریان می‌شود.

حتی رنگ های استفاده شده در اسباب بازی ها نیز تصادفی نیست. برای هر طرحی رنگ مخصوص مخاطبش را استفاده کرده اند.

جالب اینجاست که تاثیر رنگ ها در میان فرهنگ ها و ملل نیز متفاوت است. مثلا رنگ زرد در چین رنگی مقدس و نشانی از شادی وسرور است اما در یونان یادآور غم و اندوه اسیت و در فرانسه نشانی از بخل و حسادت دارد.

 

انتخاب بهترین رنگ

انتخاب رنگ با رفتار مخاطبینتان ارتباط مستقیم دارد.

متخصصان بازاریابی اعلام کرده‌اند که رنگ حتی رو عادات خرید مشتریان نیز تاثیر گذار است.

رنگ ها به دنیای اطراف ما زیبایی می‌بخشند و مهمترین عامل ارتباطی بین ما و محیط پیرامون‌مان هستند.

هر رنگ پیامی متفاوت و تاثیرات روحی روانی خاصی را روی افراد پیاده می‌کند. به همین دلیل نباید تاثیر آن را در طراحی گرافیک ، و بسته های تبلیغاتی نادیده گرفت.

قبلا هم گفتیم که رنگ لوگو و محصولات، کارت ویزیت و دیگر عناصر تبلیغاتی مملو از تاثیرات مثبت و منفی است که به طرف مخاطب ساطع می‌شود و نتیجه نهایی را برای ما به ارمغان میاورد. پس باید در این زمینه خیلی احتیاط نمود. چرا که ایجاد یک ذهنیت منفی در دید مخاطب امکان دارد مانند سیب کرم خورده دیگر سیب ها را نیز آلوده نماید و دیدی منفی از کسب و کار ما بوجود بیاورد.

طبق نظر سنجی ها هفتاد درصد تصمیم‌گیری ها در لحظه‌ی خرید در بازار و فروشگاه گرفته میشود. یعنی همان لحظه‌ای که مشتری محصول را در نگاه اول می‌بیند. و این همان زمانیست که رنگ و شکل محصول ما تاثیر خود را بر روی مشتری می‌گذارد.
بخاطر داشته باشید که انسان‌ها آنچه را که نمیتواندد به زبان بیاورند با شکل و رنگ نمایش می‌دهند.

بهترین رنگ بندی برای محصول

اگر تاکنون به محصولات آرایشی و بهداشتی توجه کرده باشید دیده‌اید که در اغلب بسته بندی ها از رنگ های آبی و صورتی و رنگ های متمایل به آنها استفاده نموده اند. دلیل این امر تصادفی نیست. اتفاقا یک امر حرفه ای و هدفمند است. این رنگ ها حس آرامش را به مشتری القا میکنند و به راحتی حس لطافت و نرمی را در بین آنها بیدار میکنند. یا استفاده از رنگ سبز در بسته بندی های پاکت شیرینی حس تلخی و بدمزگی را به مشتری پیوند میزند.
رنگ های استفاده شده در کافی شاپ ها و رستوران ها ریشه در روانشناسی رنگ ها دارند و سبب تحریک اشتهای مشتری ها میشوند.

انتخاب رنگ
سعی کنید فلسفه رنگ ها را دریابید و برای انتخاب رنگ مناسب محصول یا لوگوی خود درست تصمیم گیری نمایید. لازم است بدانید که رنگ ها در فرهنگ ها و زبانهای مختلف نیز دارای معناهای مختلفی هستند. پس باید بسته به نوع کسب و کار و میزان حجم بازارتان، شناخت کاملی از مشتری های خود داشته باشید.

اگر محصولی برای کودکان دارید باید از رنگ های شاد و جذاب استفاده کنید. اگر هم برای افراد مسن تر محصولی دارید بسته به رده سنی آنها رنگ های تیره تری انتخاب نمایید.

نتیجه:

افرادی که خرید را امری تفریحی میدانند در برابر رنگ های قرمز، نارنجی، سیاه و آبی ارغوانی عکس العمل خوبی از خود نشان می‌دهند.

در مقابل افرادی که محتاط هستند و سخت خرید می‌کنند در برابر رنگ های صورتی، آبی مایل به سبز وآبی آسمانی و سرمه‌ای عکس العمل بهتری نشان می‌دهند.

 

5 دیدگاه در “انتخاب رنگ مناسب برای طرح گرافیکی

 1. علی گفت:

  بسیار بسیار شیوا و روان توضیح دادین. ازتون ممنونم. در طراحی سایت و انتخاب رنگ بندی سایت خیلی کمکم کرد.

 2. aliasemani500 گفت:

  ممنون

 3. سلام و درود بر شما
  خیلی ممنون از مقاله مفیدتون تشکر می کنم بابت وقتی که برای این مقاله گذاشتید
  یه سوالی داشتم
  بعد از اینکه این مقاله رو خوندم رنگها رو شناختم ولی مشکلی که در ایجاد رنگها در طراحی سایت دارم اینه که نمیتونم رنگ های جالبی رو ایجاد کنم
  یعنی وقتی رنگها رو ترکیب می کنم یک تصویر خوب ایجاد کنم یجورایی قشنگ نیست
  چه چیزی میتونه روی این مورد تاثیر گذاره باشه که در زمینه رنگ بندی و خلق رنگ های شکیل بشه به صورت حرفه ای عمل کرد.

 4. مقاله بسیار خوب و کاملی بود و استفاده کردم. با تشکر

 5. ارش2 گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *