مقالات گرافیک

تاریخچه گرافیک

تاریخچه گرافیک

شاید براتون پیش اومده باشه که با فردی از رشته گرافیک رو به رو شده باشید و اولین چیزی که به ذهنتون اومده، اینه چهره شما را در آن زمان طراحی کند! اما گرافیک و نقاشی با وجود شباهت هایی با هم متفاوتن و باید بگـم گـرافیك در اصل ایده و تركیب بندی هستش كه اكثر اوقات بین نوشته و تـصویر اتفاق می افتد و نقاشی بیشـتر تقلید از طبیعته. گرافیك در معنای لغت به معنی ترسیمی و نگارشی است.

اینکه میگن گرافیک و نقاشی شباهت دارند و در عین حال متفاوتن، بیانگر این مطلب میتواند باشد که گرافیک سنتی و تاریخچه ی گرافیک به نقاشی ها بر میگردد، نباید که فراموش کرد گرافیک سنتی جزئی از نقاشی و طراحی هم میباشد.

 

هنر ما قبل تاریخ

هنر ابتدائی، توسط انسانهایی ایجاد شده كه هنوز با تمدن آشنا نشده بوده اند. هنر ماقبل تاریخ، قدیمی ترین تصویر سازی كشف شده در غارهای جنوب فرانسه و شمال اسپانیا می باشد و قدمت 30 هزار ساله دارد كه شامل گاو،گوزن، اسب و … است.

 

نقاشیها

صدها نقاشی از حیوانات ثبت شده‌ که لااقل ۱۳ گونهٔ حیوانی مختلف را نشان میده که برخی از آن‌ها یا هرگز در دیگر نقاشیهای دوره یخبندان ثبت نشده یا به ندرت وجود داشته‌است بجز نقش‌های مربوط به چرندگان، دیوارهای غار شووِه نقاشی‌های بسیاری از حیوانات درنده را هم دارد مانند شیر غار نشین، پلنگ، خرس و نیز کفتار غارنشین.

همچنین چند بخش دارای نقوش دست انسان به رنگ سرخ خاکی «گل اخرایی» وجود دارند که یامستقیم با دست کشیده و رنگ شده هستند یا با پاشیدن آب رنگ از دهان و استفاده از دست به عنوان شابلون نقاشی شده‌اند. نقوش آبستره که از خط و نقطه تشکل شده اند هم در غار یافت می‌شود.

همچنین دو تصویر غیرقابل شناسایی وجود دارند که تقریبا شبیه به پروانه می‌مانند.  بعضی ازمتخصصین ترکیب اشکال مختلف  را به این معنی میدانند که این نقش ها دارای جنبه‌های آیینی، شمنی یا جادوگری هستند.

هنرمندانی که این نقاشی‌های منحصربه‌فرد را تولید کرده‌اند تکنیکهایی بکار برده‌اند که خیلی کم در دیگر آثار هنری غاری یافت می‌شود. در بعضی از موارد دیوار بشکلی هدف‌مندانه خراشیده، صاف و آماده شده‌ تا سطح کم خش و روشنتری در اختیار نقاشان قرار بدهد. همین‌طور با استفاده از تکنیک‌های قلم زنی و قطع خطوط تصویر در بعضی از نقاشی‌ها کیفیتی سه بعدی و حرکت در تصویر ایجاد شده‌. همچنین این هنر بخاطر وجود منظره مثل صحنه درگیری حیوانات، به طور مثال در یک مورد ۲ کرگدن در مبارزه شاخ‌های خود را بهم می‌کوبند، برای دوران خود استثنایی محسوب می‌شود.

تاریخچه گرافیک

سکه ها و نقوش حک شده روی آنها

قدیمی ترین سکه ها در ارمنستان کشف شده اند که مال 3000 سال پیش هستند، به گفته هردودت مورخ یونانی اولین انسانهایی که به ضرب سکه اقدام کردند لیدیها بودند. روی سکه ها دارای فرو رفتگی هایی هست که در فرورفتگی ها نقش حیوانی شبیه روباه به چشم می خورد، چون روباه در لیدی مورد پرستش اهالی بوده است. در دوره کروزوس شاه لیدی سکه هایی معروف به کروزئید بوجود آمد که میتوان آنرا نخستین سکه حقیقی جهان دانست.

تاریخچه گرافیک

در اژین که یک  جزیره یونانی است سکه های خیلی قشنگی با نقش لاک پشت دریایی که مظهر Artemis  «الهه اندیشه» در یونان بوده، در ضرابخانه ای که در این شهر وجود داشته ضرب می شد.

بعدا در شهر های دیگرسکه هایی ضرب شده بود که بر روی آنها نقش حیواناتی مثل شیر، گاو، گوزن و خوک دریایی که هر کدام علامت شهر یا مظهر خدایان محلی بودند و از نظر هنری در حد بسیار بآلایی قرار دارند، نمونه های بسیار با ارزش از آنها که از تخت جمشید بدست آمده است در این مجموعه وجود دارد.

بر روی سکه های شهرهای  یونانی و آسیای صغیر که در تصرف ایران بودند بیشتر نقش خدایان افسانه ای بود.

نقوش متنوع کمک بزرگی به روشن شدن مذاهب دنیاى قدیم کرده مثلاً در روى سکه هاى اژین نقش لاک پشت که مظهر آرتمیس دختر ژوپیتر هستش و در روى سکه هاى آتن در یک طرف تصویر آتنا آلهه یونانی اندیشه ، دختر زئوس و در طرف دیگر نقش جغد که نشانه اوست وجود دارد.

تاریخچه گرافیک

در سکه هاى ایونى بیشتر خدایان مشرق زمین حک شده و بر روى سکه ها نقوش حیوانات بالدار مثل ابوالهول (که معرف مذهب مصرى است) و گاومیش بالدار به چشم  میخورد. بر روى سکه هاى صور نقش ماهی بر روى امواج آب دریا و نقش خداى فینیقى (ملکار) بر پشت سکه نقش بسته است.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *