مقالات گرافیک

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

شاید شما هم شنیده باشید که کلمات موشن گرافیک و انیمیشن رو باهم یا بجای هم بکار میبرند. اما این دو با هم راهشون سوا هستش و تفاوت دارند، قصد داریم تفاوت های کلی و جزئی این دو رو بهتون بگیم.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

انیمیشن یعنی چی؟

به نمایش تند  پیوسته تصاویر هنری دو بعدی یا موقعیت های مدل های واقعی برای ایجاد توهم حرکت، انیمیشن میگن. انیمیشن به دو صورت سنتی و دیجیتالی ایجاد میشه.

Anim در لغت به معنای روح میباشد، انیمیشن یه جورایی به اجسام و چیز های بیجان جان میبخشه، مفهوم این جمله ایجاد تصور حرکت در تصاوير اجسام بی جان هست، در نتیجه میشه انیمیشن رو نوعی نقاشی متحرک دونست. این حرکت جوری طبیعیه که به بیننده حس حرکت رو میده.

انیماتورها، هنرمندانی هستند که در ساخت انیمیشن تخصص دارند. انیمیشن رو میشه بوسیله یک رسانه آنالوگ، ورق های پویانما، فیلم تصاویر متحرک، نوار ویدئو و رسانه های دیجیتال مثله فرمت های GIF،Flash  و ویدئوی دیجیتالی، ضبط کرد.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

 

موشن گرافیک چیه؟

موشن گرافیک نوعی از فیلم سازی هستش که برای تولید اون از گرافیک متحرک استفاده میشه. در این آثار دو هنر فیلم سازی و گرافیک با همدیگه تلفیق شدند.

این تکنیک معمولا برای معرفی و تبلیغ استفاده میشه. موشن گرافیک در واقع استفاده از المان های گرافیکی برای توضیح یک هدف خاص هستش.

یک پوستر خوشگل با گرافیکی مفهومی بهترین روش برای رسوندن یک پیام به مخاطب هست، حالا تصورکنید چقد باحال میشه اگه این پوستر با صدا و حرکت همراه باشه.

به این ترتیب بهترین خروجی را برای جای دادن تبلیغ  در ذهن مخاطب ایجاد کردیم. این خروجی توپ به وسیله موشن گرافیک بدست میاد و باید بگم که هدف اصلی گرافیک متحرک هم این است.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک

همونطور که در تعاریف موشن گرافیک وانیمیشن دیدین تفاوت این دو در اهداف آنهاست، حالا بهتر میفهمیم که تفاوت این دو چی هست:

  • مشتری های متفاوت
  • محل عرضه آنها متفاوته
  • ساختار محتوایی آنها متفاوته

تفاوت بین انیمیشن و موشن گرافیک

محل اکران انیمیشن بیشتر سینما و تلوزیون هست و مشتری اون بیشتر سینما سازان هستند، در حالی که مشتری های موشن گرافیک گسترده ترند و مکان نمایش گسترده تری دارد مثله فضای مجازی، همایش ها، نمایشگاه ها و…

ساختار انیمیشن بر پایه یک قصه، و در نهایت رساندن پیام داستان هست که در بیشتر موقع ها تصمیم گیری در باره  نتیجه داستان به مخاطب بستگی دارد. اما در موشن گرافیک با دادن آمار و توضیحات، ساختاری هدفمند برای رساندن مخاطب به یک نتیجه خاص انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *