مقالات گرافیک

طراحی لوگو : نکاتی مهم در باب آموزش طراحی لوگو حرفه ای

طراحی لوگو

"<yoastmark

در این مقاله قصد داریم به ارائه اطلاعاتی در مورد طراحی لوگو سایت بپردازیم، امروزه طراحی لوگو اهمیت بسیار فراوانی پیدا کرده است در دنیایی که پر از برندهای مطرح و لوگوهای جذاب است طراحی لوگو برای یک کسب و کار و یا سایت اهمیت فراوانی پیدا می کند، طراحی مناسب یک لوگو می تواند باعث تاثیر بیشتر آن شود، امروزه در همه کسب و کارها، شرکت ها، سایت ها، تولیدات و… سعی بر آن است که حتما از لوگوی مناسب و متناسب همان کار استفاده شود و به همین دلیل است که بسیاری از افراد خصوصا شرکت ها به دنبال داشتن یک لوگو مناسب هستند.

طراحی لوگو

طراحی لوگو به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در آن با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی، یک نشان یا سمبل برای سایت یا شرکت و… طراحی می شود، انواع نشانه ها، سمبل های تصویری که در معابر، مترو، اماکن، جاده و… مشاهده می کنید نمونه ای از طراحی لوگو هستند.

لوگو ها در همه جا دیده می شوند و به عبارتی جایگزینی برای عبارت های طولانی می باشند و کاربرد های فراوانی دارند که مهم ترین آن این است که موجب خاص بودن می شود و برای مخاطبان قابل شناسایی خواهند بود، در طراحی لوگو هم باید به این نکته توجه شود که لوگوی مورد نظر با توجه به نوع کسب و کار مورد نظر طراحی شود زیرا لوگوی هر شرکت یا گروه معرف کار و مجموعه ی فعالیت های آن ها می باشد و همچنین باید توجه شود که لوگویی زیبا، تاثیرگذار و ماندگار و قابل فهم طراحی شود.

"<yoastmark

طراحی لوگوی سایت

یکی از مهم ترین حوزه های طراحی لوگو، طراحی لوگو برای سایت است، مشکلی که اکثر تازه واردهای این عرصه با آن روبرو هستند و اگر برای چند دقیقه ای گشتی در اینترنت بزنید و سایت های مختلف را ببینید، مشاهده می کنید که همه سایت ها از جمله وبسایت رسمیار دارای لوگو خاص خود هستند در واقع امروزه بسیاری از سایت ها با لوگو خود به راحتی قابل شناسایی هستند، طراحی یک لوگو برای سایت اهمیت فراوانی دارد که از میان آن ها می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

 • ایجاد اعتبار: اگر لوگوی سایت به صورت حرفه ای و مناسب طراحی شده باشد موجب می شود که سایت شما دارای اعتبار باشد، در واقع سایت برای خود یک سمبل و هویت پیدا می کند که در شناسایی آن بسیار اهمیت دارد.
 • افزایش فروش: اگر سایتی دارید که در آن محصولی را عرضه می کنید یا این که سایت شما یک سایت فروشگاهی به حساب می آید، داشتن لوگو حرفه ای و جذاب برای سایت شما بسیار مفید خواهد بود چرا که یک لوگو خوب و مناسب همیشه در ذهن خواهد ماند و باعث می شود که مشتریان مجدد به آن سایت مراجعه کنند و این خود موجب افزایش فروش خواهد شد.
 • تاثیر گذاری: اگر لوگو سایت شما به صورت حرفه ای طراحی شود و قابل فهم و با مفهوم باشد، می تواند به راحتی پیام مورد نظر خود را منتقل کند و باعث تاثیرگذاری آن بر مخاطبان سایت خواهد شد.
طراحی لوگو مفهومی

طراحی لوگو مفهومی

طراحی لوگو برای کسب و کار

ساخت لوگو و طراحی آن مخصوصا در سایت ها در حال حاضر بسیار گسترش یافته است و هر کسب و کاری که می خواهد شروع به کار کند قبل از شروع کار به فکر این است که برای خود لوگویی را داشته باشد، لوگو موجب می شود که به جای استفاده از چندین کلمه و معرفی برند از یک سمبل ساده استفاده شود، به طور کلی از دلایل طراحی یک لوگو می توانیم به تکراری شدن استفاده از کلمات و محدودیت داشتن حروف الفبایی اشاره کنیم در کنار این فراگیر شدن و افزایش برندهای گوناگون موجب شده است که طراحی لوگو اهمیت خاصی را داشته باشد.

طراحی لوگو و داشتن لوگویی زیبا و به یاد ماندنی یکی از لازمه های برند و برندسازی است. شما اگر میخواهید سایت و برند خود را به مشتریانتان بشناسانید باید نشان مشخصی از خود و محصولتان داشته باشد تا در این زمینه موفق تر از رقبا عمل نمایید. امروزه بدلیل گسترش و وسعت رشته های گرافیک و ازدیاد روزافزون ورودی های این رشته ها و همچنین گسترش ایده های پیاده سازی شده طراحی لوگو بدلیل طراحی های قبلی، کار آسانی نیست. به همین منظور باید قوانینی را در طراحی لوگو اعمال نمود تا در کنار لازمه های شخص سفارش دهنده بتوان الگوی و لگوی دلخواه و زیبایی را ارائه کرد.

نکاتی مهم در رابطه با آموزش ساخت لوگو سایت

– اگر در طراحی یک لوگو برای سایت می خواهید از یک لوگو الگو بگیرید از لوگو سایت های معروف الگو برداری کنید.

– از رنگ های جذاب در ساخت لوگو سایت استفاده کنید.

– در طراحی یک لوگو برای سایت در نظر داشته باشید که مرتبط با موضوع سایت باشد

– لوگو باید طوری باشد که درک مفهوم آن سخت نباشد.

-دقت کنید که روان شناسی رنگ ها در لوگو و ساختار سایت نیز تاثیر گذار است و بهتر است لوگویی که طراحی می شود از لحاظ مفهوم و رنگ و.. با سایت شما هم خوانی خوبی داشته باشد.

-لوگو معرف برند و حیطه کاری افراد می باشد ، پس باید متناسب با آن ها نیز طراحی شود.

-علائم و در برخی مواقع اشکالی در لوگو استفاده می شوند تاثیر بسزایی در ماندگاری در ذهن افراد خواهد داشت.

توصیه می شود برای طراحی لوگو از افراد و کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید ، طراحی لوگو در عین سادگی نیاز به ظرافت و تخصص های خاص خود در این زمینه دارد. 

طراحی لوگوی حرفه ای

طراحی لوگوی حرفه ای نشانی از حرفه ای بودن کسب و کار موردنظر است.

چگونه یک لوگوی حرفه ای طراحی کنیم؟

توجه داشته باشید طرح لوگو شما قرار است برای همیشه نماد کسب و کار شما باشد پس از همان اول حرفه‌ای قدم بردارید . مشاهده شده برخی از مدیران کسب و کار طراحی لوگو فعالیت خود را به یکی از نزدیکان خود که هیچ تخصصی در علم طراحی لوگو ندارد می‌سپارند… صرفاً به این دلیل که هزینه کمی پرداخت کنند و یا اصلاً هیچ هزینه‌ای پرداخت نکنند در صورتی که نمی‌دانند چه آسیبی به موفقیت برند یا کسب و کار خود زده‌اند چرا که لوگو هویت فعالیتتان را در اولین نگاه به مخاطب می‌رساند و اگر این‌گونه پیش بروید طرح لوگو شما جلوه بسیار نامناسبی از کسب و کارتان به نمایش می‌گذارد .

طراحی لوگو سایت معرف کیفیت وب‌سایت شما برای بینندگان است چرا که از اولین نگاه به طراحی لوگو سایت شما ، مخاطب می‌تواند احساس خوب یا بدی را دریافت کند و اگر این احساس بد باشد و مخاطب نیاز حتمی به سایت شما نداشته باشد امکان دارد در همان لحظه از وب‌سایت شما خارج شود .

فرم یا شکل می‌تواند مهم‌ترین عنصر طراحی لوگو در ست اوراق باشد، فرم ظاهری هر یک از (سربرگ-کارت ویزیت-پاکت …) در کنار اندازه و ساختار و همکاری با عوامل دیگری چون طرح،رنگ و جنسیت، می‌تواند ایده‌ی طراح را مطرح نماید و نشان دهنده محتوی موضوع باشد. هرچند که تنوع فرم و ساختار و حتی اندازه نامتعارف در ست اداری، چندان مرسوم و متداول نیست و شرایط تنوع و ایجاد نمونه‌های ساختاری چندان میسر نمی‌گردد. اما با استفاده از رنگ و جنسیت و قطع و برش کار می‌توان به نتایج مطلوبی دست یافت.

اصول طراحی لوگو

طراحی لوگو حرفه‌ای و منحصربه‌فرد کار بسیار دشواری است . طراح باید با در نظر گرفتن فعالیت ، مخاطب و بازار تلفیقی از اصول ، هنر ، روانشناسی و ایده پردازی خلاق و منحصربه‌فرد را بکار ببرد تا بتواند یک لوگو حرفه‌ای طراحی کند .

رعایت کردن یک سری اصول و چهارچوب در طراحی لوگو می‌تواند قابلیت‌های لوگو شما را افزایش دهد و طرح شما را به لوگویی حرفه‌ای تبدیل کند . مثلاً امروزه لوگو باید قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد چرا که در بسیاری از موارد لوگو باید در حالت تک رنگ اجرا شود و اگر لوگویی این قابلیت را نداشته باشد و با اجرای تک رنگ هویتش را از دست بدهد مطمئنن از دسته لوگوهای حرفه‌ای خارج می‌شود . همچنین باید در نظر گرفت طرح نهایی در اندازه کوچک هم مشخص باشد حداقل در سایز ۱ سانتیمتر . بسیاری از لوگوها واقعاً زیبا و جذاب هستند اما اگر سایز آن‌ها را کوچک کنیم دیگر قابل تشخیص نیستند و این یک ضعف در طراحی است . و یا اگر طرح تک رنگ شما قابلیت اجرای رنگی و ۳بعدی را داشته باشد باز هم نقش مهمی را در حرفه‌ای بودن لوگو ایفا کرده است .

لوگو المپیک ریو ۲۰۱۶ نمونه بسیار خوبی از اجرای صحیح این اصول و ویژگی‌ها است .

اصول طراحی لوگو

اصولی که باید در طراحی لوگو رعایت نمود

در واقع این ویژگی است که طرح شما را به یک لوگو حرفه‌ای و جذاب تبدیل می‌کند . طراح باید توسط هنر و ذهن خلاقش به نحوی ایده پردازی کند که مخاطب با اولین نگاه به لوگو جذب شود تا در ذهنش به خاطر بسپارد . البته لازم به ذکر است تمامی این ویژگی‌ها باید در کنار رعایت اولین اصل طراحی لوگو یعنی “سادگی” باشد .

سعی کنید تصویر موردنظرتان را ساده طراحی کنید و از کلیشه‌ها و افکت‌ها وسایه ها و… پرهیز کنید هر میزان طرح شما ساده‌تر طراحی شود حرفه‌ای‌تر خواهد بود .

با توجه به مطالب گفته شده دریافتیم که طراحی لوگو یکی از زمینه‌های کاری پردرآمد طراحی گرافیک است.

 

مزایای طراحی لوگوی زیبا

باور داشته باشید که مشتری در دیدی اول لوگوی شما به معمولی یا حرفه‌ای بودن کسب و کارتان پی خواهد برد. مسلماً همه ما دوست داریم که حرفه‌ای باشیم و چیزی از رقبا کم نداشته باشیم. پس لازمه کار رعایت همین نکات ریز و درشتی است که ما را در کسب و کارمان گروهی باتجربه نشان دهد.

یک طراح لوگو در زمان طراحی لوگو با چالش‌های فراوانی روبروست و بنا به تأثیر زیادی که طرح لوگو دارد نیازمند حساسیت بالایی در انجام کار است..

لوگوهای شرکت‌های معروفی چون: Mickey Mouse، V&A، Ferrari، IBM، McDonald  جزو ماندگارترین لوگوها هستند.

داشتن یک لوگو حرفه‌ای تصویر بسیار زیبایی از برند ما را در ذهن مشتری ایجاد خواهد کرد و مسیر ما را برای فروش هر چه بیشتر بازتر خواهد کرد.

طراحی لوگو

نکات مهم برای سفارش دهندگان طراحی لوگو

بسیار دیده‌ایم که افرادی طراحی لوگوی کسب و کارشان را صرفاً بدلیل هزینه پایین به افراد ناوارد و کم تجربه و کم دانش در این زمینه داده‌اند و شروع کارشان با طرحی نازیبا و به دنبال آن کمی فروش و درآمد بوده است. در مقابل دیده‌ایم که شرکت‌هایی با محصولات کم کیفیت اما داشتن طرح و لوگو و طرح محصول با کیفیت ، فروش و درآمد زیادی داشته‌اند.

اینجاست که باید از روز اول هویت کسب و کارمان را مشخص کنیم و ذهنیت مثبتی را در ذهن مشتری‌هایمان ایجاد کنیم تا در آینده‌ای نزدیک شاهد پیشرفت‌های مثبت کاریمان باشیم.

 

کسب درآمد با طراحی لوگو

از بین زمینه‌های مختلف در طراحی گرافیک، می‌تونیم زمینه‌ای که بیشتر بهش علاقه داریم  رو انتخاب کنیم، نمونه کارهایی رو در یک شبکه اجتماعی به‌صورت مستمر منتشر کنیم در اون‌ها برای پذیرش کار جدید اعلام آمادگی کنیم.

 

راه دیگه دورکاریه که می‌تونیم از بسترهای آنلاین برای پذیرش کار استفاده کنیم و با استراتژی خوب در گفتگوها، کار رو بگیریم. یه روش دیگه برای درآمدزایی، آموزش‌های آنلاین هست که می‌تونه بصورت انتشار ویدیو، کلاس‌های مجازی یا حتی دوره آموزشی حضوری باشه که البته داشتن مهارت کافی لازمه این کاره.

 

ساخت لوگو اولین و مهترین قدم گرافیکی برای یک کسب و کار موفق می‌باشد و ایجاد لوگو حرفه‌ای می‌تواند نقش بسیار مهمی را در ثبت شدن نماد شرکت یا کسب و کارتان در ذهن مخاطب ایفا کند

2 دیدگاه در “طراحی لوگو : نکاتی مهم در باب آموزش طراحی لوگو حرفه ای

 1. علی گفت:

  بسیار عالی بود. کاش چند نمونه طراحی لوگو سایت بعنوان الگو برای طراحی لوگو قرار می دادید.

  1. مدیریت سایت گفت:

   چشم. حتما در مطالب بعدی مرتبط با همین موضوع نمونه کارهای طراحی لوگو سایت رو قرار خواهیم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *