مقالات گرافیک

فلسفه اشکال هندسی در طراحی گرافیک

جدول عناوین اصلی محتوا

طراحی لوگو

طراحی لوگو هویت لوگو را مخشخص میکنه، و جالبه بدونین که وقتی که مخاطب شکل و رنگ لوگو را میبند میزان تحلیل اطلاعات در مغزش بالا میرود.

طراحی لوگو اصلا شانسی نیستش و یک طراح موفق نتیجه کارش را بارها دیده و میداند با توجه به مخاطب و فرهنگهای مختلف چگونه طراحی کند، آیا شما میدونین که هر شکل چه پیام های پنهان مخصوص خودش را دارد؟!

فلسفه اشکال هندسی در طراحی لوگو

دایره

دایره  نقطه ای هستش که توسعه پیدا کرده، این شکل نماد  کمال، یکپارچگی و دوری از هر نوع جدایی و تفکیک میباشد و نمادی از خلاقیت، یعنی خلق جهان در برابر خالق هم می باشد.

حرکت دایره ای کامل و تغییر ناپذیر است، بدون آغاز، بدون انجام و بدون تغییر هست و به همین خاطر است که دایره نمادی از زمان می باشد. زمانی که بدون تغییر و به صورت تکراری در حال چرخش هست.

دایره که نمادی از مدار آسمان میباشد ، با الاهیات نیز در ارتباط و در متن های قدیمی آمده است که خداوند مثله دایره ای ست که مرکزش همه جا و محیطش هیچ کجاست، دایره نشانی از احساس، زنانگی و عنصر مونث است.

فلسفه اشکال هندسی در طراحی لوگو

مربع

اشکال دارای لبه های صاف، نماد ثبات و همچنین تعادل هستند. خطوط صاف در لوگو بر قوای بالا، حرفه ای گرایی و بهینگی اشاره میکند. از طرفی اگر در این اشکال با رنگ های آبی و خاکستری کار شود، فاقد کشش ناخودآگاه در بیننده خواهند بود. برای خنثی سازی، بهتره از رنگ های محرک و گرم برای بالا بردن گیرایی طرح استفاده کرد.

چهار ضلع مساوی آن میتونه نماد چهار عنصر باد، آب، خاک و آتش یا چهار جهت اصلی شمال، جنوب، شرق و غرب یا چهار فصل یا چهار مرحله زندگی از کودکی تا جوانی و میانسالی و پیری و یا چهار طبع سردی، گرمی، خشکی و رطوبت باشد.

فلسفه اشکال هندسی در طراحی لوگو

مثلث

مثلث با خورشید و گندم رابطه دارد و نمادی از بارآوری است. مثلث به خاطر همین معنا بیشتر اوقات توسط هندیان، یونانیان و رومیان در ساختمان سازی از مثلث الگو گرفتند.

مثلث متساوی الاضلاع نشان دهنده  الوویت، هماهنگی و تناسب میباشد. این نماد به عدد اشاره میکند و برای اینکه مفهومی باشد باید در کنار بقیه اشکال هندسی قرار بگیره. در واقع تمام اشکال را میشه از طریق ترسیم خطوطی از مرکز به زوایا آنها به مثلث هایی تقسیم کرد.

فلسفه اشکال هندسی در طراحی لوگو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *