مقالات گرافیک

چگونه طرح گرافیکی زیبا ایجاد کنیم

طراحی لوگوی حرفه ای

طراحان گرافیکی در زمینه های مختلفی فعالیت دارند به طور مثال: طراحی لوگو، طراحی ست اداری، طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور، طراحی پوستر، طراحی بیلبورد، طراحی اسلایدر، طراحی سه بعدی و…

طراحان حرفه ای و با تجربه میدانند برای اینکه یک طرح زیبا ایجاد کنند باید نکات حرفه ای مثل رنگ طرح یا جنبه های روانشناسی تصویر را در نظر بگیرند. برای هر طراحی که میخواهد در کارش ماهر باشد دانستن این مطالب ضروری است.

 چگونه طرح گرافیکی زیبا ایجاد کنیم

 

آنچه باید درباره طراحی گرافیکی بدانید

از همان آغاز تمدن بشر، انسان ها به طراحی گرافیک علاقه نشان دادند و آن را نماد قدرت میدانستند. بی شک آغاز تاریخچه طراحی گرافیک می‌توانند پرچم ها و سکه هایی باشند که چهره امپراتورها روی آن ها حک میشد.

طراحی گرافیک از زمان های خیلی قدیم در زندگی انسان ها وجود داشته و برای تزئین وسایل، ساختمان ها و پارچه ها بکار گرفته میشده است. اصطلاح طراحی گرافیک را اولین بار ویلیام ادیسون دیگینز در سال 1922 بکار برد، اما فقط پس از جنگ جهانی دوم بود که کاربرد آن رواج پیدا کرد.

 

طراحی گرافیک چیست

طراحی گرافیک حوزه‌ای در هنرهای بصری هستش، که به طور کلی طراحی مواد چاپ شدنی (تصاویر، نقوش و نوشته‌ها) را در برمی‌گیرد. در حال حاظر، طراحی گرافیک در سینما و تلویزیون هم کاربرد زیادی دارد.

گرافیک در واقع یک اصطلاح است که به  طراحی حروف، تصویرسازی، عکاسی و چاپ برای ارائه اطلاعات یا آموزش کار برد دارد

طراحی گرافیک عبارت از انتقال  و ساختن تصویری از یک مفهوم، پیام و یا اطلاعات به مخاطبان مورد نظر است. طراحی گرافیک از درک و بررسی اطلاعات و مفهوم پیام شروع می‌شود، بعد مخاطب پیام و اطلاعات را مورد بررسی قرار میدهد، و در آخر راه حلی تصویری برای انتقال پیام به مخاطبان می‌یابد.

 

طراحی گرافیک، نوعی زبان است و با مخاطب حرف میزند با دستور زبانی نامعین و با الفبایی پیوسته در حال گسترش است. نامشخص بودن قوانین آن به این معنی است که فقط می‌توان آنها را مطالعه کرد نه آموخت.  وقتی یک اثر گرافیکی به درستی درک می‌شود که بتوان زبان آن را درک و بفهمیم.

صفحه‌آرایی، تصویرسازی، طراحی نوشته‌ها و حروف، طراحی برای انتشارات و تبلیغات، و طراحی برای بسته‌بندی کالا، از زمینه‌های اصلی فعالیت طراح گرافیک محسوب می‌شوند. سابقه این فعالیت‌ها به کارهای ویلیام موریس، لیسیتسکی و مدرسه هنری باهاوس بازمی‌گردد.

 

ارتباط روانشناسی رنگها با طراحی گرافیک

در طراحی گرافیک روانشناسی رنگها نقش مهمی ایفا میکند. به طور مثال دلیل اینکه رنگ قرمز برای لوگوی رستوران ها انتخاب می شود، این است که باعث بالا رفتن اشتهای مشتری می شود .از آنجا که ذهن بر رفتار انسان ها تاثیر می گذارد و ذهن است که با طراحی های شما رابطه برقرار می کنند، شما نمی توانید طراح باشید و روانشناسی را نادیده بگیرید..

یک تئوری توسط هدویک ون رستورف در سال ۱۹۳۳  آزمایش شد. او تعدادی آیتم مثل هم را در یک لیست  کنار هم گذاشت و به این نتیجه رسید که اگر یکی از آیتم ها از بقیه متفاوت و جدا بنظر برسد، و برجسته شده باشد، بخاطر سپردن آن آیتم نسبت به بقیه در لیست، برای هر کس آسانتر است.

در طراحی هم این قانون از چند جهت می تواند کاربرد داشته باشد. به طور مثال اگر شما می خواهید توجه دیگران را به یک آیتم جلب کنید، میتوانید آن را از لحاظ رنگ، اندازه، شکل یا موقعیت قرار گیری از مابقی جدا کنید. اما باید توجه داشت که فقط یک ایتم مورد توجه قرار میگیرد و این به این معنی است که بقیه آیتم ها زیاد جلب توجه نخواهند کرد.

چگونه طرح گرافیکی زیبا ایجاد کنیم 

روانشناسی رنگ

طراحانی که تجربه بالایی در این کار دارند، به خوبی ارتباط و اهمیت رنگ و چگونه بکار بردن آنها را در  طراحی میدانند. اگرچه، طراحان تازه کار تمایل دارند رنگهایی که دوستدارند بکار ببرند و توجهی به تاثیر رنگ بر ذهن ندارند، اما حتی اگر شما به خوبی با چرخ رنگ ها و رنگ های مکمل و مشابه آشنایی داشته باشید، باید بدانید که طراحی شما چگونه بر روی مخاطبان تاثیر می گذارد.

بله همانطور که گفته شد و می دانید، رنگ ها بر روی احساسات تاثیر می گذارند. لیستی از رنگ ها و احساسات مربوط آنها  عبارتند از:

 • مشکی: پیچیدگی و قدرت
 • سفید:  پاکیزگی، پختگی، فضیلت
 • قرمز: شجاعت، قدرت، توان، اشتهابرانگیز
 • آبی: آرامش، صلح، اعتماد، ایمنی
 • زرد: خوش بینی، خوشبختی
 • سبز: تعادل، رشد پایدار
 • بنفش: تجلل، آگاهی معنوی، ثروت
 • نارنجی: دوستی، راحتی، و غذا
 • صورتی: آرامش، زنانگی

 چگونه طرح گرافیکی زیبا ایجاد کنیم

 

حضور چهره در طراحی ها

وجود چهره در طراحیتان، یکی از تاثیر گذار ترین راه های طراحی هستش که مخاطبان  را به پوستر، صفحه وب سایت، یا کاور کتاب شما جذب می کند. به صورت ذاتی افراد به طرف چهره کشیده میشوند، حتی ما چهره ها را در محل هایی می بینیم که اصلا قرار نیست آنجا باشند، به طور مثال سطح ماه یا مریخ. تحقیقات نشان داده اند که وقتی چهره ها به وب سایت ها اضافه می شوند، ارتباط هم بیشتر می شود.

مثلا  می توانید از چهره ها برای ارتباط با مخاطبان استفاده کنید. به راحتی با افزودن یک چهره به طراحی، شما نگاه افراد را به طرف چهره جذب خواهید کرد، حتی اگر چهره یک شخص واقعی نباشد اما به عنوان یک چهره به نظر برسد.

به طور مثال چشم ها به هر سمتی که نگاه کنند توجه مخاطب به همان طرف میرود، در نتیجه چشم ها ونگاه میتواند مانند پیکان عمل کنند.

۶ حالت چهره شناخته شده جهانی وجود دارد که شما می توانید احساسات را با آنها انتقال دهید:

 • شادی
 • ناراحتی
 • ترس
 • متعحب
 • انزجار
 • خشم

با استفاده از این اصول، می توانید به طراحی خود رنگ بدهید و ارتباطی فراتر از مرزهای زبانی برقرار کنید.

چگونه طرح گرافیکی زیبا ایجاد کنیم

تیغ اوکام

کسانی که تازه کار طراحی را شروع کرده اند، علاقه زیادی به طراحی های پیچیده تر با المان های غیرضروی دارند تا با آن خلاقیت خود را نشان دهند. ولی در نتیحه  شما طراحی خواهید دید که حس دوستانه و خوبی به شما نخواهد داد.

اگر شما سعی کنید بجای انتخاب یک روش راحت تر، المان های بسیاری را داخل صفحه قرار دهید، افراد با انتخاب های زیادی روبرو خواهند شد. سپس طراحی غیر قابل تحمل خواهد بود و کاربران سریع سایت را ترک خواهند کرد. اگر شما نمیدانید که طراحی به چه سمتی باید برود، بهتر است به دنبال ساده ترین روش  باشید.

اگر شما طراح هستید، توجه به اصول روانشناسی اهمیت بسیار فراوانی دارد تا بتوانید اثر هنری را طراحی کنید که با مخاطبان صحبت کند و با مخاطبان شما هم ارتباط برقرار کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *