مقالات گرافیک

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

طراحی گرافیک

طراحی گرافیک یه کار خلاقانه هستش و می توان آن را ترکیبی از هنر و تکنولوژی دونست، با این ترکیب است که ایده های گرافیکی خلق می شوند. طراح گرافیک، شخصیه که با خلق کردن نشانه ها، متن، تصاویر و عکس ها مفهوم و پیام خود را به صورت تصویر و عکس به مردم عادی می رساند.

در این مطلب میخواهیم شما را با بهترین نکات برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا آشنا کنیم. نکاتی که نه تنها برای طراحان گرافیک حرفه ایی نکته های طلایی هست بلکه برای افرادی که با طراحی گرافیک آشنا نیستن هم مفید خواهد بود.

در فضاهای مجازی و اینترنت روزمره طرح ها و تصاویر گرافیکی زیادی را شاهد هستیم، بعضی از این طرح ها خیلی زیبا و جذاب هستند و برخی دیگر هیچ زیبایی ندارند، ممکن است که براتون سوال پیش آمده باشه که چرا به این صورت هستند؟ مسئله خیلی پیچیده ای نیست، این تفاوت تنها به این خاطر هستش که اصول طراحی گرافیک رعایت نشده. در ادامه مطلب این اصول را برای شما خیلی ساده و راحت توضیح میدیم.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

 

تاثیر خطوط در طرح های گرافیکی

اصل مهمی که برای خلق طرح گرافیکی اهمیت دارد، خط می باشد. به طور حتم همه انسان ها با خط آشنایی دارند اما باید این مورد را بدانید که خط تشکیل دهنده همه چیز است. در واقع خطوط را شما می توانید با هر نشانه ایی تعریف کنید و همین الان که در حال خواندن این مطلب هستید تمام این کلمات از خطوط های متفاوتی تشکیل شده است.

 

انواع خطوط

در واقع خط انواع مخلتلفی داره خط مستقیم، خط مواج، خط زیگزاگ که هر کدوم از این خطوط حس های مختلفی را به شما القا میکنه. خط مستقیم یادآور نظم و انظباط و تمیزی میباشد در حالی که خط زیگزاگ به شما تنش و هیجان وارد میکنه و خط مواج حس حرکت را القا میکند.

از انواع خطوط حس های متفاوتی دریافت می شود، شما با استفاده درست و صحیح از خطوط می توانید به خوبی نظر کاربر را به طرح خود جذب کنید حتی با استفاده از خط می توانید تصاویر را به بهترین نحو ممکن صفحه بندی کنید. تاثیر جادویی خط را بر روی طرح های خودتون دست کم نگیرید.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

2- مقیاس

به اندازه بندی درست و دلخواه تصاویر شما مقیاس میگن. مقیاس تاثر ویژه ایی بر روی طرح های گرافیکی شما داره در واقع مقیاس ها در طراحی گرافیک به شما کمک های زیادی می کنه  مانند پیدا کردن تصاویر. با توجه به این تعاریف متوجه خواهیم شد که مقیاس به ما کمک می کنه که معنی چیز هایی که در طرح هستش را بفهمیم.

 

3- اثر خارق العاده رنگ ها

همه ما میدونیم که رنگ ها تاثیر زیادی بر روی طرح ها می گذارند و تاثیر رنگ برای هیچ فردی پنهون نیست. رنگ به طرح و تصاویر روح می بخشد و به نوعی طرح را زنده می کنه و هر رنگی داستان مخصوص به خودش را داره، هرکدام از رنگ ها حس متفاوتی را به شما میده، تاثیر رنگ بر روی طرح آنقدر زیاد هست که میتونه باعث پیروزی و شکست طرح بشه.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

4- تقارن

تقارن زیباست و به شما حس هماهنگی می دهد. طرح ها و تصاویر، حتی چهره های متقارن برای عموم جذاب تر و زیباتر هستند. در طرح های خود تلاش کنید به جای این که به تقارن کامل برسید اجزای ظریف متقارن را وارد طرح های خودتون بکنید. با استفاده از تقارن در طرح های خود می تونید تعادل و نظم را حس کنید.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

تقارن غیر متقارن

تقارن انواع مختلفی داره یکی از این نوع ها تقارن غیر متقارن میباشد و درست برعکس تقارن آیینه ایی هستش، و این تقارن بیشتر به توزیع، اندازه بندی اجزای طرحی مرتبط است. به این صورت که وزن های اجزای عناصر به طور یکنواختی توزیع می شود.

5- شفافیت

از اصل های مهم دیگر که باید رعایت بشه شفافیت است. شفافیت، این را نشان می دهد که شما چه مقدار از پس زمینه طراحی از میان آن عناصر میبینید. شفافیت میزان تاریکی و روشنایی تصویر می باشد و هر چه قدر بیشتر باشه روشن تر و هر چه کمتر، تاریکتر به نظر میاد. در تصاویر و طرح های خود با شفافیت تصاویر بازی کنید.

6- تعادل

تعادل از اصولی است که باعث میشه تا اجزای طرح ها بر یکدیگر غلبه نکنند. در واقع تعادل همیشه  و در همه جا مهم هست و این اهمییت در طرح های گرافیکی هم دیده میشه. برای این که تعادل را در طرح های خود رعایت کنید بهتر است که به هریک ازعناصر موجود درطرح خود یک وزن مشخصی بدهید.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا:

7- کنتراست در طراحی گرافیک

از اصول کلیدی و اجزای اصلی برای جداسازی و متمایز کردن طراحی ها، کنتراست هستش. از کنتراست های معروف برای تضاد بین تیره و روشن و یا نازکی و ضخامت میشه نام برد.

کنتراست ها در طرح های گرافیکی بسیار مهم هستند و تاثیر خیلی زیادی بر خوانایی تصاویر دارند. تصور کنید کتاب ها با پس زمینه های خاکستری با خطوط خیلی روشن چاپ می شدند به نظر شما خوانایی کتاب به چه صورت بود؟ در واقع با این وضعیت کنتراست خیلی پایین و خواندن متن خیلی سخت و دشوار خواهد بود در نتیجه سعی کنید که اگر در طرح های گرافیکی خود از نوشته استفاده میکنید کنتراست را رعایت کنید.

8- قاب بندی

شما در تصاویر و عکس های خود از قاب بندی استفاده  می کنید، در طراحی گرافیک هم قاب بندی بسیار مهم  است و برای اهمییت دادن به طراحی ها مورد استفاده قرار می گیرد. قاب بندی معمولا این تصور را وجود می آورد که چه چیز هایی در قاب عکس باید قرار بگیرند.

9- جهت گیری

از نکات خیلی مهم برای طراحی گرافیک، چکونگی حرکت چشم بر روی صفحه است که این مورد جهت گیری نام دارد. جهت گیری به بینندگان طرح مسیری را ارائه می کند که چشم بینندگان بر اثر این مسیر طرح را مشاهده خواهند کرد. تا حالا فکر کرده ایید که چشم های شما در طرح ها به چه صورت به گردش در می آید؟ گردش نام دیگر جهت گیری است.

10- عمق

از مفهوم و عناصر مهمی که در طرح های گرافیکی خیلی مهم است، عمق میباشد. در واقع عمق می توان گفت عمق نقش ویژه ایی در طراحی گرافیک دارد و شما می توانید در ساده ترین طرح ها هم حس عمق را به بیننده القا کنید این نمایش مانند نشان دادن دو بعدی طرح است.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

تکنیک های ایجاد عمق در طرح ها

برای این که عمق را در طراحی های خود خلق کنید راه های زیادی وجود دارد. اولین و معمول ترین روش و تکنیک برای ایجاد عمق، سایه ها می باشند. سایه ها شکل خطی ندارند و ممکن است در طرحی کشیده باشند و در طرح دیگر خم و مایل باشند پس در استفاده از سایه ها دقت کنید. از روش های خیلی خوبی که می توان برای ایجاد سایه ها استفاده کرد توجه به سایه دنیای واقعی است. از دیگر روشهای ایجاد عمق، لایه بندی عناصر است و این کار باعث می شود تا عناصر در لایه و سطوح متفاوتی قرار بگیرند. یکی دیگر از تکنیک ها برای ایجاد عمق سه بعدی نمایش دادن طرح میباشد و به اصطلاح علمی تر بازی با پرسپکتیو است که عمق را در تصاویر ایجاد می کند.

 

11- تایپوگرافی

نوشته ها ، حرف های بسیاری برای گفتن دارد یکی از روش هایی که می توان برای نمایش نوشته ها انتخاب کرد استفاده از نوشته ها در تصاویر و طرح های گرافیکی است فرقی هم نمی کند این نوشته عنوان باشد یا حرفی ساده. این روش تایپو گرافی نامیده می شود و در طراحی گرافیک کاربرد های زیادی دارد.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

12- فضا منفی

فضا منفی از دیگر اصل ها برای خلق طرح گرافیکی است. فضا منفی، فضایی بین اجزا گفته می شود و در واقع اگر بخواهیم خیلی ساده و خلاصه بیان کنیم فضای منفی فضای بین دو چیز است. وقتی در طراحی خود از فضای منفی به صورت اصولی و درست استفاده شود، باعث خلق طرح های شکفت انگیزی خواهد شد.

 

13- ناهمواری

در نظر خیلی از افراد تصور می کنند که طرح های گرافیکی باید شفاف و صاف و تمیز باشند و این نوع طرح ها ، طرح های شگفت انگیزی هستند اما گاهی اوقات ایجاد یک ناهمواری در طراحی ها باعث جذابتر شدن این نوع طرح های گرافیکی می شود. ایجاد حس ناهمواری و اضافه کردن عمق به طراحی های مسطح را بافت گویند.

 

14- شبکه بندی

یکی از گام های مفید و ابتدایی برای خلق طرح های گرافیکی شبکه بندی است. هنگامی که در طراحی گرافیک از شبکه بندی استفاده می کنید به طراح این حس را ایجاد میکنید که هر یک از عناصر در کجای طرح باید قرار بگیرد درست به مانند ساخت و ساز یک خانه، یک طرح کلی برای ساخت و ساز را آماده می کند. شبکه بندی ها باعث می شوند تا طراحی زیبا و منظم باشد و در طراحی گرافیک مهم است.

 

15- تصادفی بودن

بی نظم بودن و خشن بودن طراحی ها در نظر بینندگان طرح به چه صورت است؟ بیشتر نکاتی که گفته شد درباره رعایت نظم در طرح های گرافیکی بود اما گاهی اوقات طبیعی بودن و تصادفی بودن عناصر در طراحی باعث زیباتر نشان دادن طراحی می شود. در واقع هنگامی که درباره تصادفی بودن در طراحی صحبت می کنیم با انواع دیگر تصادفی بودن کاملا متفاوت است. تصادفی بودن در طراحی، برقراری ارتباط با بیننده است.

 

16- قواعد

اختلافاتی زیادی بین طراحان برای وجود این اصل وجود دارد. در واقع در این قسمت طراحان به دو دسته موافق و مخالف تقسیم می شوند، برخی طراحان این عقیده را دارند که در طراحی هیچ قاعده و قانونی وجود ندارد در سمت دیگر مخالف این موضوع هستند و عقیده دارند قواعد بسیاری در طراحی وجود دارد. طراحی گرافیک هم به مانند هر مهارت دیگری در ابتدا نیاز به رعایت یک سری قوانین است به مانند خوانایی، رعایت فاصله و بسیاری از موارد دیگر اما درست بعد از شروع و یادگیری این قوانین می توانیم قواعد را نقض کنیم.

17- حرکت

مسلما این جمله که طرح گرافیکی متحرک است، بسیار عجیب باشد و چنین سوالی برایتان به وجود بیاید، آیا ممکن است که یک طرح بی روح و ساکن حرکت کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله ممکن است، حرکت از بخش های طراحی گرافیک است. در واقع حرکت استفاده درست جهت گیری و گردش است که اگر این اصل به درستی انجام شود طرح شما دارای حرکت خواهد بود.

 

18- ترکیب بندی

در واقع در این اصل تمام اصولی را که گفته اییم گرد هم می آوریم. ترکیب بندی از دیگر اصول در طراحی گرافیک است و به معنای، چیدمان کلی عناصر در طراحی است به طور خلاصه می توان گفت که ترکیب بندی، همان سلسله مراتب و یا چیدمان طرح است . با استفاده از ترکیب بندی و در این اصل است که می توان بقیه اصل های دیگر را استفاده کرد و تجربه کافی بدست آورد تا یک طرح گرافیکی شگفت انگیز خلق شود. در ترکیب بندی است که شما می توانید از هفده اصل دیگر استفاده کنید بهمانند تایپوگرافی، رنگ، جهت گیری و… تا باعث خلق یک طرح بسیار زیبا شوید.

با رعایت  این اصول می توانید طرح های گرافیکی جذابی را ایجاد کنید اصولی که مختصص همه افراد علاقمند در زمینه طراحی گرافیک هستند.

18 اصل برای خلق یک طرح گرافیکی زیبا

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *